Jurowce – podkarpacka wieś i jej zabytki

Ta podkarpacka wieś jest dość dobrze znana turystom, dla których wycieczki w rejonie Sanoka są najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niewielkie Jurowce mają się czym pochwalić, a znajdujące się na terenie tej miejscowości atrakcje z pewnością zasłużyły sobie na większe zainteresowanie ze strony turystów. Co warto o nich wiedzieć?

Z wizytą w cerkwi

Najważniejsza atrakcja, którą Jurowce przyciągają turystów, wiąże się z dawnymi mieszkańcami tej wsi. Zabytkiem tym jest drewniana cerkiew z 1873 roku, która do czasów II wojny światowej służyła grekokatolikom. Wzniesiona w stylu bizantyjskim, przyciąga uwagę charakterystycznymi kopułami oraz murowaną, dobudowaną w początkach XX wieku dzwonnicą. Choć obecnie służy ona jako kościół katolicki, w jej wnętrzu wciąż można ujrzeć elementy wystroju typowego dla cerkwi.

Wokół dworu

Drugim zabytkiem, z którym kojarzone są Jurowce, jest tutejszy dwór. To dawna własność rodziny Słoneckich, która może zachwycić swą formą. Neoklasycystyczna budowla z XIX wieku wciąż cieszy oczy miłośników historii, wiele radości sprawiają też turystom spacery po parku dworskim.

Na terenie podkarpackich wsi czekają na nas wspaniałe atrakcje, które – choć nie są zbyt dobrze znane – mogą nas zachwycić swą historią oraz unikalną formą. Kto chce odkrywać takie historyczne perełki, ten koniecznie powinien w czasie wycieczki po Podkarpaciu poświęcić więcej uwagi okolicom Sanoka. Tu z pięknymi zabytkami oraz ciekawymi przykładami architektury drewnianej można się spotkać niemal na każdym kroku, a każda taka budowla może oczarować zwiedzających swym unikalnym charakterem.

Zapierające dech w piersiach zabytki sakralne opisujemy również na warszawainfo.pl, ponieważ w stolicy i regionie jest ich istne zatrzęsienie.