Co zobaczyć w Wientian, stolicy Laosu?

Chociaż na zwiedzenie stolicy Laosu, Wientianu, nie potrzeba więcej niż dwa dni, ma ona kilka wyjątkowych zabytków. W mieście znajduje się wiele spektakularnych świątyń i innych ciekawych miejsc, takich jak brzegi rzeki Mekong.

Wientian, stolica Laosu

Wientian jest położony w dolinie rzeki Mekong, założony w 1354 r., jest jedną z najbardziej zrelaksowanych stolic Azji, co pozwala na swobodne poruszanie się po ulicach i podziwianie zabytków. Świątynie i bogata kultura nad rzeką Mekong są wyjątkowe.

Brama Patuxai w Wientianie

Wientian jest bogaty kulturowo nie tylko ze względu na bliskość granicy z Tajlandią, ale także z powodu wpływów francuskich na początku XX wieku. Miasto, odbudowane przez Francuzów po rzezi z 1828 r., nadal posiada wiele budynków w stylu kolonialnym. W centrum można zobaczyć dzieła inspirowane sztuką francuską, takie jak fontanna Nam Phu. Cała metropolia, licząca 800 tys. mieszkańców, ma znacznie łagodniejszą atmosferę, mimo że jest stolicą. W rzeczywistości jest to jedna z najsłabiej zaludnionych stolic Azji Południowo-Wschodniej.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Wientianie?

Oto wybór najlepszych zabytków w Wientian.

1. Pha That Luang

Naszym pierwszym przystankiem jest Pha That Luang, główna świątynia miasta. Została zbudowana w 1566 r. na pozostałościach świątyni hinduistycznej. Podzielona na trzy poziomy, ma 45 metrów wysokości, 69 metrów szerokości. Jest pokryta złotem i była kilkakrotnie plądrowana i odbudowywana. W trakcie zwiedzania można też zobaczyć inne ciekawe zabytki. Do najważniejszych atrakcji należy posąg króla Sethathiratha, ogrody Saysettha i inne świątynie, w tym świątynia w stylu tajskim Wat Thatluang Neua.

2. Wat Si Saket

Budowę rozpoczęto w 1818 r., a zakończono w 1824 r. Świątynia ta była ulubionym miejscem spotkań króla Laosu. Jest to również najstarsza świątynia w mieście, ponieważ jako jedyna przetrwała inwazję Królestwa Syjamu. Świątynia zachowała swój pierwotny wygląd.

3. Spacer wzdłuż brzegów Mekongu

Spacer wzdłuż brzegów rzeki Mekong i uczestniczenie w życiu mieszkańców Vientiane to kolejna obowiązkowa atrakcja. Ponadto wieczorami odbywa się tu ciekawy targ nocny, znany jako Riverside Market, na którym można znaleźć typowe dla regionu produkty w dobrych cenach. Park Chao Anouvong, w którym można spotkać wielu mieszkańców spacerujących i uprawiających sport, a także kilka ulicznych straganów. Miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać najlepsze widoki na rzekę.

Zajrzyj do nas na Malopolska Info, żeby dowiedzieć się o równie fascynujących atrakcjach w Polsce.