Dlaczego Morze Bałtyckie jest turystycznie bezkonkurencyjne

W latach 90-tych XX wieku nastąpił boom na wczasy poza granicami kraju. Z pewnością tak ogromne zainteresowanie egzotycznymi wycieczkami miało swoje podłoże w tym, że świat był dla Polaków właściwie zamknięty i trzeba było się mocno natrudzić, by wyjechać poza kraje europejskiego bloku wschodniego. Do tego doszła przemiana ustrojowa – w kraju zaczął zagnieżdżać się kapitalizm, który w ogromny sposób miał wpływ na wzbogacenie się społeczeństwa. Polacy zakochali się w wakacjach w gorącym Egipcie, w Turcji oraz w Tunezji, a hitem zaczęły być wycieczki typu last minute i all inclusive. Last minute sprawiło, że wypoczynek w Polsce zaczął się wydawać ludziom drogi. Natomiast all inclusive całkowicie rozleniwiło turystów, którzy przestali wychodzić poza przypisaną im bazę hotelową.

 

Mylne pojęcie o wakacjach w Polsce

 

Można w jakimś zakresie winić mass media za to, że swego czasu nie wspierały polskiej turystyki. Wiele osób chce być trendy i wzoruje się na przekazie medialnym. Oczywiście nie ma przesady w mówieniu, że świat jest piękny i warto jest podróżować po różnych zakątkach globu, jednakże to się nijak ma do rezerwowania turnusów all inclusive, które w wielu przypadkach „więziły” wczasowiczów w hotelu – po co wychodzić z hotelu, skoro wszystko jest opłacone?

Dochodziło do absurdów w postaci zdawania wakacyjnych relacji z Egiptu, bez zobaczenia najciekawszych zabytków – dziedzictwa kultury światowej. Druga strona tego medalu objawiała się kwitnącą turystyką krajową, ale media nie wspominały o najciekawszych miejscach w Polsce. Z czasem to uległo zmianie – obecnie wróciła moda na wypoczynek w Polsce, a z uwagi na zagrożenie terrorystyczne w zagranicznych kurortach, wzrosło zainteresowanie Polską w sposób ogromny. Polska okazała się bezpiecznym państwem, dlatego też wiele osób powstrzymało swoje zagraniczne zapędy i zdecydowało się chociażby na noclegi nad morzem.

 

Baza noclegowa nad Bałtykiem

 

 

Jeśli chodzi o standard wypoczynku nad polskim morzem, to można znaleźć różnorodne opcje wypoczynkowe, ale trzeba pamiętać o dużo wcześniejszej rezerwacji miejsc. Ogromny ryzykiem byłby przyjazd bez zagwarantowanych noclegów – polskie wybrzeże jest latem oblegane. COVID 19 i blokada turystyki zrobiły swoje – każdy za wszelką cenę chce spędzić wakacje nad Morzem Bałtyckim, zwłaszcza że z uwagi na pandemię koronawirusa zasady reżimu sanitarnego są dla wszystkich dość jasne, czego nie można powiedzieć o wakacjach zagranicznych (tutaj mogą dojść też zagrożenia w postaci bankructwa biura podróży).

O tym, jak wypoczynek nad morzem wpływa na nasze zdrowie przeczytasz na stronie www.kaszel.pl