Sztokholm. Porady praktyczne dla turystów

Jest najpiękniejszym miastem, jakim może się pochwalić Szwecja oraz jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych wypraw. Sztokholm to piękne zabytki i nowoczesna architektura, urocze zakątki i ciekawe muzea. Jak przygotować się do wycieczki po szwedzkiej stolicy? Jakie atrakcje warto uwzględnić w jej programie?

Sztokholm: dla każdego coś miłego

Sztokholm, podobnie jak cała Szwecja, może nas zaskoczyć swymi kontrastami, nie brak tu miejsc urzekających historyczną atmosferą oraz nowoczesnych, modnych dzielnic. W tym mieście każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, choć dla turystów z pewnością najbardziej atrakcyjną częścią miasta będzie jej stara część. Gamla Stan to urocza starówka, która wyrosła z historycznej osady w okresie średniowiecza. Do dziś można tu cieszyć się średniowiecznym układem urbanistycznym oraz pięknymi budowlami. Godną polecenia częścią Sztokholmu jest też Skeppsholmen, w przypadku której wielkim walorem są wspaniałe widoki na linię brzegową. Miłośników bardziej współczesnych atrakcji może z kolei oczarować dzielnica Morrmalm, znana z drogich hoteli, oraz Södermalm – dzielnica mieszkaniowa, której symbolem stały się muzea oraz reprezentacyjne aleje. Wielką atrakcją jest też Djurgården – wielki park, na terenie którego czekają na turystów takie atrakcje, jak słynny Skansen oraz okręt Wazów.

Jak poruszać się po mieście?

Większość turystów dociera do Sztokholmu promem lub samolotem. Tanie loty sprawiają, że większość z nas zaczyna wycieczki po terenie szwedzkiej stolicy na lotnisku Arlanda. Stąd na teren centrum można się dostać bez problemów. Jak jednak przemieszczać się po Sztokholmie? Na szczęście w mieście tym sprawnie działa komunikacja miejsca, a dzięki autobusom, pociągom oraz liniom metra każdy ma szansę szybko przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi częściami miasta. Położenie Sztokholmu sprawia, że niektóre części miasta można odwiedzić tylko i wyłącznie dzięki promom. Na szczęście połączenia między centrum a poszczególnymi wyspami archipelagu sztokholmskiego są dobre, zatem każdy turysta znajdzie tu dla siebie interesujące rozwiązanie. Dla turystów, którzy cenią sobie ekonomiczne rozwiązania, cennym wsparciem będzie Karta Sztokholmska. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić na przejazdach komunikacją miejską, a tym samym – więcej zwiedzić podczas wycieczki po szwedzkiej stolicy.

 

Sztokholm i baza noclegowa

W Sztokholmie baza noclegowa jest doskonale rozwinięta, a oferta miejsc noclegowych jest tak zróżnicowana, że każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Nie brak tu i luksusowych hoteli dla wymagających, i obiektów działających na zasadzie schronisk, w których można znaleźć tanie noclegi w dobrych warunkach. Hotele i pensjonaty, prywatne pokoje oraz schroniska młodzieżowe – oto podstawowa baza noclegowa, z jakiej mogą korzystać turyści odwiedzający Sztokholm. W sezonie, na turystów pragnących wypoczywać blisko Sztokholmu, choć z dala od jego centrum, czekają też kempingi. Należy jednak uwzględnić, że minimalna odległość między kempingami a miastem to 10 km, co może się okazać sporym problemem dla niezmotoryzowanych turystów.

O tym, na co zwracać uwagę przy wyborze noclegu pisze także strona www.infopodroze.pl

Sztokholm przyciąga wspaniałym zagospodarowaniem oraz cennymi atrakcjami, których poznawanie każdemu z nas sprawi wiele radości. W tym mieście nudzić się nie można, zatem rosnące zainteresowanie polskich miłośników podróży szwedzką stolicą dla nikogo nie powinno być większym zaskoczeniem.