Skarby Dolnego Śląska: Niemcza

Jest atrakcyjnym miejscem dla każdego miłośnika historii i zabytkowych budowli. Niemcza ma wiele uroku, a wycieczki po tym mieście każdemu z nas sprawią wiele radości. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii

Niemcza zalicza się do najstarszych miast na ziemiach polskich. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy doskonale, iż już we wczesnej epoce żelaza istniało tu bardzo dobrze rozwinięte osadnictwo. W połowie VII wieku p. n.e. w miejscu tym funkcjonowała już spora osada obronna, a w VIII wieku – wczesnośredniowieczny gród obronny. Najważniejsze wydarzenia związane z dziejami tego miasta rozegrały się jednak w początkach XI stulecia. Niemcza do dziś jest przecież kojarzona z bohaterską obroną miasta przed wojskami cesarza niemieckiego Henryka II, który w 1017 roku starł się podstępem zająć ów gród. Od XII wieku o Niemczy wspomina się już nie tylko jako o obronnym grodzie, ale i osadzie targowej, odgrywającej bardzo ważną rolę w tej części Dolnego Śląska. Jakie zabytki przypominają nam o burzliwych i ciekawych losach tego miasta?

Co warto zobaczyć w Niemczy?

Niemcza to miasteczko o ciekawej zabudowie, na terenie którego z cennymi pamiątkami z dawnych czasów spotkamy się praktycznie na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest rynek, wokół którego można zobaczyć wiele pięknych kamienic z XVIII wieku. Ich barokowe fasady do dziś wzbudzają zachwyt i sprawiają, że w centralnej części Niemczy wciąż panuje wspaniała atmosfera. Warto też zwrócić uwagę na zamek, który znajduje się na północnym krańcu starówki. Innym obiektem, któremu w czasie zwiedzania Niemczy warto się przyjrzeć uważnie, jest neoromański kościół św. Piotra i Pawła. Pięknie prezentują się tu również pozostałości dawnych murów obronnych.

A jeżeli na swojej wycieczce po Dolnym Śląsku masz także zamiar zawitać do Wrocławia, koniecznie spójrz na bezpłatne atrakcje Wrocławia.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Niemcza to nie tylko ciekawa zabudowa, ale i pełna skarbów okolica. Jednym z najciekawszych miejsc jest pobliskie arboretum w Wojsławicach. Dzieje tego ogrodu dendrologicznego sięgają lat 80-tych XIX wieku. Dziś ogród ten jest filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, a pieczę nad nim sprawuje Uniwersytet Wrocławski. Na gości czeka tu imponująca kolekcja drzew i krzewów, przy czym specjalnością tego arboretum są różaneczniki. Ciekawymi kierunkami wędrówek w rejonie Niemczy są też malownicze Wzgórza Dębowe oraz pobliskie uzdrowisko – Przerzeczyn Zdrój, znany z leczniczych wód siarczkowych.

Niemcza może okazać się ciekawym kierunkiem niejednej wycieczki, a jej zabytkom z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Warto też zawrócić uwagę na okoliczne atrakcje, które swym pięknem mogą oczarować każdego.