Włączony w 2002 roku do województwa śląskiego, Sławków jest wyjątkową enklawą. Ta niezwykła część powiatu będzińskiego do dziś przez wielu traktowana jest jako część Małopolski. Przecież przez wiele lat należał do województwa małopolskiego, stanowiąc część powiatu olkuskiego. Bez względu na problemy z określeniem przynależności miasta, braku atrakcyjności zarzucić mu nie można. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście, położonym na Wyżynie Śląskiej w dolinie Białej Przemszy?
Z dziejów miasta
Sławków to jedna z najstarszych miejscowości na pograniczu Śląska i Małopolski. Jego założenie przypisuje się rycerzowi o imieniu Sławko, a rozwój osady od początku związany z handlem oraz górnictwem. Wydobywano tu m. in. cynk oraz srebro. Aż do XIII wieku miasto to miało ogromne znaczenie, a jego rozwój przebiegał w dynamicznym tempie. Niestety w XIV wieku miasto straciło na znaczeniu. Miało to związek zarówno z wyczerpaniem się tutejszych złóż, jak i zaangażowaniu mieszczan w konflikt między biskupem Muskatą a Władysławem Łokietkiem.
W swych dziejach Sławków często zmieniał przynależność administracyjną. W okresie zaborów należał kolejno do Prus, Księstwa Warszawskiego oraz Kongresówki. W czasie I wojny światowej miasto zajęły wojska austriackie, z kolei w okresie II wojny wchodził Sławków w skład III Rzeszy. Jego najnowsza historia to zmiany przynależności administracyjne, wynikające przede wszystkim w położenia na skraju województw małopolskiego i śląskiego.
Wiele wspaniałych atrakcji ze Śląska opisuje też sosnowiecinfo.pl.
Historyczny układ urbanistyczny i perły dawnej architektury
Historyczny układ urbanistyczny, typowy dla średniowiecznych miast, jest jednym z największych walorów Sławkowa. Rynek i jego okolice to doskonałe miejsce na spacer dla każdego miłośnika historii. W czasie takiej wędrówki ujrzeć można kilka obiektów, które swą formą i historycznym charakterem mogą zachwycić każdego. Na terenie miasta można zobaczyć m. in. pozostałości zamku biskupów krakowskich z XIII wieku oraz kirkut, będący wspaniałą pamiątką po tutejszej społeczności żydowskiej. Budynek plebanii, dawny dwór biskupi oraz szereg zabytkowych kapliczek to kolejne atrakcje miasta. Najważniejszymi zabytkami są tu jednak dwa obiekty, znajdujące się w niewielkiej odległości od rynku. Pierwszym z nich jest Austeria – zabytkowa karczma z II połowy XVIII wieku, która do dziś przyciąga miłośników dobrej kuchni wyjątkowym klimatem. Drugim wspaniałym zabytkiem miasta jest kościół parafialny, uznawany za najstarszą zachowaną do dziś budowlę miasta. Jego historia sięga początków XIII wieku, a piękne, barokowe wnętrze zachęca turystów do zwiedzenia świątyni.
Sławków może się pochwalić malowniczą okolicę, której poznawanie ułatwia gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych. Wycieczki z tego miasta mogą stać się wspaniałą przygodą dla tych, którzy na terenie Śląska, w pobliżu wielkich zakładów przemysłowych, szukają miejsc cichych, spokojnych i pełnych zieleni.